Na drodze stało Rościęcino

Na drodze stało Rościęcino

Z inicjatywy pasjonatów i przy wsparciu samorządu, 5 marca 2011 roku w Rościęcinie odbyła się inscenizacja walk o wioskę i ujęcie wody, które zostało przez Niemców wysadzone.


Wśród zajętych przez podkomendnych generała Popławskiego wsi było również zamieszkałe przez zaledwie dwieście osób Rościęcino. Choć wydawać by się mogło, że miejsce to nie odegrało istotnej roli podczas oblężenia Kołobrzegu, to właśnie wysadzenie w powietrze miejscowego ujęcia wody, stanowiło jeden z sygnałów do rozpoczęcia walk o port, a po ich zakończeniu, tutaj ulokowano obóz przejściowy dla niemieckich jeńców. W dniach od 8 do 12 marca 1945 roku w miejscowości stacjonowało dowództwo 2. Brygady Artylerii Haubic, a w okolicy rozlokowano szereg innych pododdziałów.

Akcja rozgrywa się na granicy wioski, która jest broniona nie jak się wydawało przez maruderów, ale przez dobrze uzbrojonych żołnierzy. Polacy szturmują barykadę przy tablicy miejscowości i zabijają żołnierzy niemieckich. Po inscenizacji pod pomnikiem poległych złożono kwiaty.Administratorem danych osobowych jest Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu www.muzeum.kolobrzeg.pl.
Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa..

Copyright © 2022-2024 Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wszelkie prawa zastrzeżone.