Tablica pamiątkowa w Korzystnie

Tablica pamiątkowa w Korzystnie

Uroczystości rocznicowe, które odbyły się w marcu 1975 roku, należały do jednych z politycznie najważniejszych. Ale nie odbywały się one tylko w Kołobrzegu, także na ziemi kołobrzeskiej.

18 marca 1975 roku w Kołobrzegu odbyły się uroczystości 30-lecia wyzwolenia Kołobrzegu. Powrót do macierzy był celebrowany z udziałem m.in. premiera Piotra Jaroszewicza oraz ministra obrony narodowej Wojciecha Jaruzelskiego. Przybyli kombatanci 1 i 2 Armii Wojska Polskiego. Obchody odbywały się także na terenie gminy Kołobrzeg. Przykładem jest miejscowość Korzystno.

W Korzystnie, w przeciwieństwie do innych miejscowości gminy Kołobrzeg, nie pojawiła się tablica upamiętniająca na przykład pododdziały 10 pułku artylerii haubic, gdzie na północny wschód od tej miejscowości rozstawiła się 3 BAH, a 15 marca rozlokował się tam sztab tej brygady. W Korzystnie w 1975 roku powstał Wiejski Dom Kultury. Poszukiwałem informacji na ten temat w lokalnej prasie, ale widać przyćmiły to wydarzenia w samym Kołobrzegu. Obiekt powstał w czynie społecznym pod patronatem Ochotniczej Straży Pożarnej dla uczczenia 30 rocznicy wyzwolenia Kołobrzegu. Tablica istnieje do dziś, choć obiekt zmodernizowano.

Robert Dziemba

Administratorem danych osobowych jest Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu www.muzeum.kolobrzeg.pl.
Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa..

Copyright © 2022-2024 Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wszelkie prawa zastrzeżone.