Ziemia z Kołobrzegu w Grobie Nieznanego Żołnierza

Ziemia z Kołobrzegu w Grobie Nieznanego Żołnierza

W odsłoniętym 8 maja 1946 roku Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, znalazła się także ziemia z grobów bohaterów walk o Kołobrzeg. Oto historia, jak tam trafiła.

Pod koniec 1945 roku zapadła decyzja o odbudowie Grobu Nieznanego Żołnierza na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w znanym nam obecnie kształcie. Jednocześnie, tablice z miejscami walk miały zostać zmienione w stosunku do treści przedwojennych i uwzględniono na nich miejsca krwawych walk polskich żołnierzy w okresie II wojny światowej. Odbudowę realizowano w pierwszych miesiącach 1946 roku. W kwietniu poinformowano, że w Kołobrzegu odbędzie się uroczystość pobrania ziemi na potrzeby Grobu Nieznanego Żołnierza. Ostatecznie, data ta została ustalona na dzień 3 maja 1946 roku.

Z tego dnia nie zachowały się szersze informacje na temat samych obchodów święta konstytucji. Dzień ten zdominowała uroczystość pobrania ziemi. Barbara Saga z d. Krajewska, tak wspomina 3 maja 1946 roku: "Miałam wtedy 12 lat i chodziłam do szkoły podstawowej. Zostałam wyznaczona wraz z inną dziewczynką do niesienia urny z ziemią zebraną z pola bitewnego w Kołobrzegu i chyba cmentarza. W 1946 roku uroczystości zaczęły się pod latarnią morską. W pochodzie, w asyście wojska, szliśmy pod ratusz, gdzie urna została przekazana delegacji Wojska Polskiego. Były też przemowy. Pamiętam również, że w szkole odbył się capstrzyk, a naszego wojska było tak wiele, że koczowało w różnych częściach miasta. To było prawdziwe święto i wielkie dla mnie przeżycie"1.

Uroczystości rozpoczęły się pod latarnią morską. Na zachowanych zdjęciach widoczny jest obecny Skwer Komandora Mieszkowskiego, a w tle wypalona ruina Hotelu Kaufmanna. W pamięci dziewczynki zapisała się duża ilość polskich żołnierzy i to nie dziwi, gdyż Wojsko Polskiego zaczęło stacjonować w Kołobrzegu dopiero od 1948 roku. Następnie, delegacje polityczne i wojska, przeszły nabrzeżem w kierunku ulicy Portowej, gdyż tam zrobione zostało ostatnie zdjęcie, zachowanie w zbiorach Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu przez Władysława Wiśniewskiego (w tle ruiny sanatorium Siloah), aż pod ratusz. Ze sprawozdania z pracy I sekretarza Komitetu Miejskiego PPR w Kołobrzegu, towarzysza Zygmunta Kowalskiego, wiemy, że był on jedną z osób zabierających głos podczas tych uroczystości.

Następnie, urna została przewieziona do Warszawy, gdzie 8 maja odbyła się uroczystość, podczas której odczytano podniosły apel poległych, po których oficerowie wsypali do urn ziemię z 24 pobojowisk II wojny światowej. Na grobie znalazła się tablica z nawą Kołobrzegu i okresem walk polskich żołnierzy określonych jako 8-18.03.1945.

Robert Dziemba

Przypisy:
1 Jerzy Patan, Kiedy wszystko było pierwsze. Kołobrzeg 1945-1959, Kołobrzeg 2004, s. 44.

Źródła ilustracji:
Władysław Wiśniewski ze zbiorów MOP Kołobrzeg, Robert Dziemba
Administratorem danych osobowych jest Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu www.muzeum.kolobrzeg.pl.
Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa..

Copyright © 2022-2024 Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wszelkie prawa zastrzeżone.