Żołnierze polscy i niemieccy spoczęli na Cmentarzu Wojennym

Żołnierze polscy i niemieccy spoczęli na Cmentarzu Wojennym

Zostali pochowani w ziemi. Jedni ją zdobywali, drudzy bronili. Jak głosi motto "Księgi poległych" H. Kroczyńskiego, byli wrogami, śmierć ich zjednoczyła. Ci spoczęli po długiej tułaczce.

Ich szczątki znaleziono pod pomnikiem. Mieli tam spoczywać żołnierze Armii Czerwonej. Okazało się, że w leju sanitarnym pochowano szczątki Polaków i Niemców. O istnieniu zbiorowej mogiły zapomniano na niemal 65 lat, a gdy ją odnaleziono, nie wiedziano, na czyje kości natrafiono. Dzięki miłośnikom historii Kołobrzegu, ale także mediom, udało się doprowadzić do rozpoznania szczątków zmarłych.

Ponowny pogrzeb szczątków żołnierzy odbył się 18 grudnia 2009 roku na Cmentarzu Wojennym w Kołobrzegu. Pozytywki wygrywały na grobach "Cichą noc", a tu odegrano sygnał "Śpij kolego". Polegli polscy bohaterzy po latach zostali pochowani wspólnie z żołnierzami niemieckimi. W uroczystości pogrzebowej, która rozpoczęła się o godz. 13.00, udział wziął prezydent Kołobrzegu, urzędnicy, kombatanci, przedstawiciele kołobrzeskich parafii, goście z Niemiec. W zbiorowej mogile złożono 7 drewnianych skrzynek z kośćmi.

Po pogrzebie, na symbolicznej płycie, wskazano, że spoczęły tu prochy żołnierzy walczących o Kołobrzeg, bez wskazania, jakiej byli narodowości.

Robert Dziemba


Administratorem danych osobowych jest Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu www.muzeum.kolobrzeg.pl.
Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa..

Copyright © 2022-2024 Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wszelkie prawa zastrzeżone.