Kiedyś miasto-cmentarz: o kołobrzeskim marcu 55 lat temu

Kiedyś miasto-cmentarz: o kołobrzeskim marcu 55 lat temu

Dziś, gdy bohaterowie marcowych dni nie staną już przed kamerą i nie opowiedzą, jak z frycami walczyli w Kołobrzegu, pozostaje nam o tym czytać w książkach, albo obejrzeć archiwalne filmy. 

W okresie przed 1989 rokiem, zrealizowano wiele materiałów dokumentalnych z udziałem żołnierzy walczących o Kołobrzeg. różną też one mają jakość i inne cele - najczęściej propagandowe. Z drugiej strony, tego rodzaju filmy miały na celu kultywowanie kołobrzeskiego dnia zwycięstwa - 18 marca i szacunku dla kombatantów. Jednym z zapomnianych dokumentów, jest film według scenariusza Wandy Rollny (1929-2014), absolwentki Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, uznanej scenarzystki i reżyserki. Film pt. "Kołobrzeski Dzień", zrealizowała w 1969 roku w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi.

Autorzy filmu korzystali z materiałów archiwalnych, zarówno z 1945 roku, jak i lat późniejszych, jak chociażby odsłonięcia Pomnika Zaślubin w 1963 roku. W ówczesnym Klubie Adebar w Kołobrzegu, spotykają się kombatanci. Jest Jan Siwicki z 7 pp., Piotr Dernowski z 9 pp., Franciszek Jasiński z 11 pp., Kazimierz Stec z 10 pp. czy Alojzy Sroga z 7 pp. Opowiadają swoje wspomnienia, kreślą różne wątki boju o prastary gród piastowski. Wówczas mówi się o wyzwoleniu Kołobrzegu. Film pokazuje również ujęcia z końcówki lat 60-tych XX wieku, kołobrzeskich radnych, miejskie inwestycje, Cmentarz Wojenny. Kiedyś miasto cmentarz - przypominają autorzy, teraz uzdrowisko, miasto dynamicznie odbudowujące się.

Na filmie wspominany jest również poległy w walkach o Kołobrzeg chorąży Henryk Mach. Pojawia się również jego zdjęcie, które w zbiorach poległych w walkach miasto nad Parsętą znane nie było (przeczytaj).

Administratorem danych osobowych jest Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu www.muzeum.kolobrzeg.pl.
Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa..

Copyright © 2022-2024 Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wszelkie prawa zastrzeżone.