O Księdze Poległych

W literaturze przedmiotu, związanej z żołnierzami poległymi w II wojnie światowej, ukazało się kilka publikacji poświęconych tej tematyce. Pomimo dbałości o ustalenia, ze względu na obiektywne czynniki, dane żołnierzy są często niepełne lub przeinaczone. W przypadku Kołobrzegu, dzięki prowadzonej wieloletniej działalności Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, udało się zdobyć wiele nowych informacji, a przede wszystkim danych od rodzin poległych. Na bazie tego zbioru, zwanego Kartoteką Poległych, powstała opracowana przez Hieronima Kroczyńskiego "Kołobrzeska Księga Poległych", wydana drukiem w 2005 roku.

Opracowując dane poległych żołnierzy w walkach o Kołobrzeg w 1945 roku, bazujemy na następujących publikacjach:
1. Księga poległych na polu chwały, 1943-1945, Wydawnictwo MON, Warszawa 1974.
2. Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej, tom IV, cz.  1 i 2, Pruszków 1995.
3. Benjamin Meirtchak, Żydzi-żołnierze wojsk polskich polegli na frontach II wojny światowej, DW Bellona, Warszawa 2001.
4. Hieronim Kroczyński, Kołobrzeska Księga Poległych, Wydawnictwo Kamera, Kołobrzeg 2005.

Ponadto, w opracowaniu wykorzystywano literaturę poszczególnych oddziałów, biorących udział w walkach o Kołobrzeg i dostępne dane archiwalne. Część danych odtwarzano na bazie archiwów i skanów dokumentów, w szczególności rosyjskich. W przypadku rozbieżności bądź wątpliwości, informacje te zawierano w tekście lub w rubryce "Uwagi". Niestety, Kartoteka Poległych zaginęła i nie jest obecnie dostępna dla badaczy, co ma określone konsekwencje: brak możliwości weryfikacji informacji (przeczytaj).

Niniejszy katalog opracowywany jest na bieżąco. Przeczytaj informacje o metodyce prowadzonych badań (kliknij).