ADAMCZYK Józef

ADAMCZYK Józef

Data i miejsce urodzenia: Syn Władysława, ur. 14.08.1924 roku w Tomaszowie Lubelskim. W Wojsku Polskim od sierpnia 19441.

Stopień: Szeregowy w 8 bsap.
Zgon: Zginął w wypadku. Utonął w rzece Parsęcie w okolicy Rościęcina 9.03.1945 r. w czasie budowy mostu.
Pochówek: Symboliczny grób na Cmentarzu Wojennym w Kołobrzegu, kwatera E, płyta 3.

Tak o żołnierzu pisze A. Sroga:
"W Rościęcinie, na dalekim już zapleczu frontowym, to przecież całe 7 kilometrów od Kołobrzegu, żołnierze 1 brygady saperów przystąpili do budowy, dla 7 i 18 pułku, mostu, przez który przejedzie artyleria, samochody 1 i 2 batalionu samochodowego z amunicją i żywnością, a w drodze powrotnej - pojadą ranni do szpitali w Wałczu, Złocieńcu czy Złotowie. Jeszcze funkcjonuje prom zbudowany przez 4 batalion saperów 3 dywizji. Jeszcze go trzeba obsłużyć, pełnić przy nim służbę komendancką, porządkową. Saperzy wprowadzają i sprowadzają pojazdy z promu. Saperzy przeprawiają transporty przez rwący prąd Parsęty. Nikt nie wie dokładnie, jak to się zdarzyło. Najdosłowniej zmyło z promu dwóch żołnierzy 8 batalionu saperów - Józefa Adamczyka i Stanisława Dudka. Ani szukać w nocnej ciemności, w głębokiej na 4 metry rzece, przy rwącym prądzie. Obaj saperzy przyszli we wrześniu do wojska, obaj z Lubelszczyzny - Adamczyk z Tomaszowa Lubelskiego, Dudek z Jastkowa. Zastępca dowódcy batalionu do spraw polityczno-wychowawczych w meldunku o nadzwyczajnych wypadkach, zauważył: "Ciał z powodu silnego prądu nie wydobyto""2.

Przypisy:
1 Księga Pochowanych Żołnierzy Polskich Poległych w II wojnie światowej. IV, żołnierze Wojska Polskiego na Wschodzie, A-M, Pruszków 1995, s. 36.
2 Alojzy Sroga, Na Drodze stał Kołobrzeg, Wydawnictwo MON, Kołobrzeg, 1985, s. 137.

Źródła:
Wg Kroczyńskiego: CAW III – 302/28 s. 1.


Strona jest stale aktualizowana. Dokładamy wszelkich starań, aby dane w "Księdze poległych" były zgodne z dostępnymi źródłami.
Jeśli znalazłeś błąd, posiadasz dane lub zdjęcia dotyczące poległych żołnierzy w walkach o Kołobrzeg, napisz: kolobrzeg@muzeum.kolobrzeg.pl.

Administratorem danych osobowych jest Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu www.muzeum.kolobrzeg.pl.
Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa..

Copyright © 2022-2024 Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wszelkie prawa zastrzeżone.