AUTUCHOW Mikołaj

AUTUCHOW Mikołaj

Data i miejsce urodzenia: Syn Kiryła, urodzony w 1906 roku1.

Stopień: Podporucznik w 7 pp., dowódca 1 kompanii rusznic przeciwpancernych.
Zgon: Poległ 10.03.1945 r. podczas natarcia na południowo-wschodnią rubież Kołobrzegu, na tzw. szosie śmierci, niedaleko kościoła św. Jerzego2.
Pochówek: Pierwotny pochówek prawdopodobnie przy kościele św. Jerzego. Stamtąd żołnierz miał zostać ekshumowany 7.06.1948 r. jako nieznany i pochowany na Cmentarzu Wojennym w Kołobrzegu, kwatera O, płyta 9.

Uwagi: Na płycie nagrobnej widnieje jako kapitan, nie ustalono na jakiej podstawie, prawdopodobnie błąd.

Żołnierska śmierć została opisana w książce "Siódmy Kołobrzeski":
"Po przeniesieniu ognia w głąb obrony nieprzyjaciela o godzinie 6.00 10 marca 7 pp ruszył w dwurzutowym ugrupowaniu do natarcia. 1 batalion nacierał skarpami znajdującymi się po obydwu stronach szosy biegnącej z Karlina do Kołobrzegu, a 2 batalion - z lewej strony szosy tyralierą. W drugim rzucie za 2 batalionem posuwał się 3 batalion. Nieprzyjaciel otworzył silny ogień z dział, moździerzy i broni maszynowej. Nacierający żołnierze przywarli do ziemi. Wówczas dowódca 1 kompanii rusznic przeciwpancernych, ppor. Michał Autuchow, poderwał się i wybiegł na szosę z okrzykiem: "Chłopcy, za Ojczyznę! Za mną na wro...". Nie dokończył tych słów, gdyż kula przeszyła jego pierś. Zachwiał się i runął martwy do przydrożnej skarpy (CAW-III-36, t. 61)"3

Przypisy:
1 Hieronim Kroczyński, Kołobrzeska Księga Poległych, Wydawnictwo Kamera, Kołobrzeg 2005, s. 22.
2 Tamże.
3 Marcin Dziuda, Jan Pokrzywa, Siódmy Kołobrzeski, Wydawnictwo MON, Warszawa 1976, s. 213.

Źródła:
Wg Kroczyńskiego: CAW teczka. pers. 370/32/52.


Strona jest stale aktualizowana. Dokładamy wszelkich starań, aby dane w "Księdze poległych" były zgodne z dostępnymi źródłami.
Jeśli znalazłeś błąd, posiadasz dane lub zdjęcia dotyczące poległych żołnierzy w walkach o Kołobrzeg, napisz: kolobrzeg@muzeum.kolobrzeg.pl.

Administratorem danych osobowych jest Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu www.muzeum.kolobrzeg.pl.
Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa..

Copyright © 2022-2024 Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wszelkie prawa zastrzeżone.