BAUROWICZ Adam

BAUROWICZ Adam

Data i miejsce urodzenia: Syn Grzegorza, urodzony w 1927 roku. Wyznanie mojżeszowe1.

Stopień: Szeregowy w 14 pp.
Zgon: Został ciężko ranny w brzuch w okolicy Fortu Ujście, prawdopodobnie 17 marca i w wyniku odniesionych ran zmarł 20.03.1945 r. w 6 bsan. w Niemierzu.
Pochówek: Pierwotnie pochowany na cmentarzu w Niemierzu. Został ekshumowany 5.07.1948 r. (nr 677) i pochowany na Cmentarzu Wojennym w Kołobrzegu, kwatera F, płyta 30.

Uwagi: Na płycie nagrobnej nie oznaczono wyznania mojżeszowego.

Tak o rannym żołnierzu pisze A. Sroga:
"Trzech ciężko rannych żołnierzy, właśnie pod latarnią i fortem, odwieziono do batalionu sanitarnego w Niemierzu; wszyscy z 14 pułku. Umiera z ran Jan Jackowski. Mała nadzieja, by wyszli ranni w brzuch Adam Baurowicz, rocznik 1927, i Jan Dumisiuk"3.

Przypisy:
1 Księga Pochowanych Żołnierzy Polskich Poległych w II wojnie światowej. IV, żołnierze Wojska Polskiego na Wschodzie, A-M, Pruszków 1995, s. 60. Benjamin Meirtchak, Żydzi-żołnierze wojsk polskich polegli na frontach II wojny światowej, DW Bellona, Warszawa 2001, s. 301.
2 Hieronim Kroczyński, Kołobrzeska Księga Poległych, Wydawnictwo Kamera, Kołobrzeg 2005, s. 23.
3 Alojzy Sroga, Na Drodze stał Kołobrzeg, Wydawnictwo MON, Kołobrzeg, 1985, s. 557.

Źródła:
Wg Kroczyńskiego: CAW III –88/58 s. 114.


Strona jest stale aktualizowana. Dokładamy wszelkich starań, aby dane w "Księdze poległych" były zgodne z dostępnymi źródłami.
Jeśli znalazłeś błąd, posiadasz dane lub zdjęcia dotyczące poległych żołnierzy w walkach o Kołobrzeg, napisz: kolobrzeg@muzeum.kolobrzeg.pl.

Administratorem danych osobowych jest Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu www.muzeum.kolobrzeg.pl.
Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa..

Copyright © 2022-2024 Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wszelkie prawa zastrzeżone.