BONDZEL Paweł

BONDZEL Paweł

Data i miejsce urodzenia: Syn Michała, urodzony w 1899 roku w Załoścach koło Zbaraża (obecnie Ukraina)1.

Stopień: Kanonier w 1 pm.
Zgon: Poległ 9.03.1945 r. w okolicach Zieleniewa. 
Pochówek:  Pierwotnie pochowany został w trzyosobowym grobie pod Zieleniewem, przy obecnej drodze nr 162 (z lewej strony patrząc w kierunku miasta)2. Został ekshumowany 30.06.1948 roku3 jako nieznany żołnierz. Pochowano go na Cmentarzu Wojennym w Kołobrzegu kwatera E, płyta 40. 

Tak o żołnierzu pisze A. Sroga4:
"Pierwszy samodzielny pułk moździerzy, który ma zadanie wspierać nacierający 7 pułk piechoty, swój sztab rozmieścił w Rościęcinie, 3 baterię wysunął jednak do Zieleniewa. Strzelają moździerzyści do wieży kościoła Świętego Jerzego. Od przypadkowego pocisku niemieckiego ginie podczas śniadania trzech moździerzystów: dowódca działonu, plutonowy Władysław Domański, kapral Mikołaj Paradowski i najstarszy z nich, czterdziestosześcioletni kanonier, Paweł Bondzel. Domański i Paradowski pochodzą ze wsi Chłopówka w powiecie Kopyczyńce. Razem poszli do wojska, razem znaleźli spoczynek w trzyosobowej mogile, wykopanej przez kolegów w Zieleniewie, po lewej stronie drogi na Kołobrzeg. Pośrodku ułożyli koledzy dowódcę, plutonowego, od strony zachodniej - Paradowskiego, od wschodniej - Bondzela. Napisano listy do rodzin o smutnej uroczystości...".

Przypisy:
1 Księga Pochowanych Żołnierzy Polskich Poległych w II wojnie światowej. IV, żołnierze Wojska Polskiego na Wschodzie, A-M, Pruszków 1995, s. 80.
2 Alojzy Sroga, Na Drodze stał Kołobrzeg, Wydawnictwo MON, Kołobrzeg, 1985, s. 110.
3 Hieronim Kroczyński, Kołobrzeska Księga Poległych, Wydawnictwo Kamera, Kołobrzeg 2005, s. 18.
4 Alojzy Sroga, Na Drodze stał Kołobrzeg, Wydawnictwo MON, Kołobrzeg, 1985, s. 110.

Źródła:
Wg Kroczyńskiego: CAW III – 225/44 s. 5, Ks. Pol. s. 127, Wołoszyn poz. 92.

Administratorem danych osobowych jest Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu www.muzeum.kolobrzeg.pl.
Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa..

Copyright © 2022-2024 Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wszelkie prawa zastrzeżone.