BRESKI Jan

BRESKI Jan

Data i miejsce urodzenia: Syn Andrzeja, urodzony w 1906 roku w miejscowości Midziałowo (?) koło Wilejki, województwo wileńskie (obecnie Białoruś)1.

Stopień: Szeregowy w 16 pp.
Zgon: Poległ 11.03.1945 r. w Kołobrzegu, podczas walk na strzelnicy nad morzem (za Maikuhle).
Pochówek:  Miejsce pochówku i data ewentualnej ekshumacji nieznane. Upamiętnienie na Cmentarzu Wojennym w Kołobrzegu, kwatera F, płyta 30. 

Tak pisze o nim Juliusz J. Malczewski:
"Natarcie ruszyło po krótkim ostrzelaniu terenu strzelnicy ogniem pośrednim z dział i moździerzy pod osłoną rusznic i cekaemów. Mimo silnego przeciwdziałania nieprzyjaciela kompanie skokami posuwały się do przodu. Wówczas zza wału wytoczyły się trzy hitlerowskie czołgi, prowadząc w ruchu ogień z dział i kaemów. Niemcy podjęli kontratak. Fale nacierających i kontratakujących zderzyły się na środku placu ćwiczeń. Szer. Jan Breski z 9 kompanii zwalił z nóg dwóch rosłych grenadierów, dzielnie sekundował mu szer. Adam Masło i kpr. Jan Motyl, a ich dowódca drużyny pruł z erkaemu. Wszyscy trzej pospieszyli na pomoc drużynie plut. pchor. Jana Burkiewicza. W ferworze walki zapomnieli o hitlerowskich czołgach, które na pewien czas zaniechały ognia w obawie przed rażeniem własnych żołnierzy. Długa mordercza seria z czołgowego kaemu i Breski, Masło i Motyl martwi (...)"2.

Przypisy:
1 Księga Pochowanych Żołnierzy Polskich Poległych w II wojnie światowej. IV, żołnierze Wojska Polskiego na Wschodzie, A-M, Pruszków 1995, s. 87.
2 Juliusz J. Malczewski, Szesnasty Kołobrzeski, Wydawnictwo MON, Warszawa 1982, s. 249-250.

Źródła:
Wg Kroczyńskiego: CAW III – 77/47 s. 21.


Strona jest stale aktualizowana. Dokładamy wszelkich starań, aby dane w "Księdze poległych" były zgodne z dostępnymi źródłami.
Jeśli znalazłeś błąd, posiadasz dane lub zdjęcia dotyczące poległych żołnierzy w walkach o Kołobrzeg, napisz: kolobrzeg@muzeum.kolobrzeg.pl.

Administratorem danych osobowych jest Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu www.muzeum.kolobrzeg.pl.
Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa..

Copyright © 2022-2024 Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wszelkie prawa zastrzeżone.