BRONES Adam

BRONES Adam

Data i miejsce urodzenia: Syn Wolfa, urodzony w 1920 roku w Lublinie1. Wyznanie mojżeszowe2.

Stopień: Starszy sierżant w 18 pp (pluton sanitarny 3 baonu).
Zgon: Poległ 10.03.1945 r. w Kołobrzegu.
Pochówek:  Miejsce pochówku i data ekshumacji nieznane.  Upamiętnienie na Cmentarzu Wojennym w Kołobrzegu kwatera E, płyta 13. 

Uwagi: Na płycie nagrobnej występuje jako szeregowy. U Malczewskiego występuje jako sierżant3.

Tak o żołnierzu pisze Juliusz J. Malczewski:
"Pociski lecą z niskiego budynku po drugiej stronie placu, widocznie tam usadowili się hitlerowcy. Rusznice strzelają w okna i dach budynku, usiłując go zapalić, jednak bezskutecznie - Niemcy strzelają nadal. Z polskiej strony placu wybiega nagle sanitariusz, sierżant Adam Brones, widoczny doskonale w świetle pożarów. Jeszcze chwila, i dopada do rannych. Pierwszego z nich, chwyciwszy za ramiona, odciąga w bezpieczną czerń nocy, po czym wraca do drugiego. Wszystkie polskie środki ogniowe strzelają w okna budynku, aby zagłuszyć niemieckie cekaemy i osłonić sanitariusza. Bezskutecznie. Pochyliwszy się nad drugim rannym, sierżant otrzymał śmiertelny postrzał..."4.

Przypisy:
1 Księga Pochowanych Żołnierzy Polskich Poległych w II wojnie światowej. IV, żołnierze Wojska Polskiego na Wschodzie, A-M, Pruszków 1995, s. 88.
2 Benjamin Meirtchak, Żydzi-żołnierze wojsk polskich polegli na frontach II wojny światowej, Bellona, Warszawa 2001, s. 306.
3 Juliusz J. Malczewski, Osiemnasty Kołobrzeski, Wydawnictwo MON, Warszawa 1974, s. 505.
4 Tamże, s. 250.

Źródła:
Wg Kroczyńskiego: CAW III – 78/41 s. 8, Ks. Pol. s. 134, Wołoszyn poz. 110.

Administratorem danych osobowych jest Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu www.muzeum.kolobrzeg.pl.
Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa..

Copyright © 2022-2024 Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wszelkie prawa zastrzeżone.