BRYŁKA Roman

BRYŁKA Roman

Data i miejsce urodzenia: Syn Jana, urodzony w 1925 roku w mieście Borszczów, województwo tarnopolskie (obecnie Ukraina)1.

Stopień: Kanonier w 6 pal.
Zgon: Poległ 17.03.1945 r. w bramie domu przy ul. Koszalińskiej 59 w Kołobrzegu2.
Pochówek: Miejsce pochówku i data ewentualnej ekshumacji nieznane. Upamiętniony na Cmentarzu Wojennym w Kołobrzegu, kwatera E, płyta 2.

O żołnierzu wspomina A. Sroga3:
- "Zdrowo napracowali się tego dnia artylerzyści i cała ich obsługa - łącznościowcy, zwiadowcy z baterii sztabowej. Pluton zwiadu pochodzi głównie z Czortkowa. Służą tu zgodnie obok siebie chłopcy polskiego i ukraińskiego pochodzenia. Nie ma waśni, jest wspólny cel. Starają się najlepiej go osiągnąć: Stanisław Wierzbicki - rzeźnik z zawodu - i również dwudziestoparolatek, choć już żonaty, Wiktor Sokalski, Roman Bryłko i Zbigniew Bieliński, Edward Romaniuk, którego brat Jan zginął we wrześniu na Saskiej Kępie. Chłopcy są zgrani, pomagają sobie wzajemnie";
- "Do "depo" posłano dwóch łączników artyleryjskich z baterii sztabowej 6 pal, Stanisława Wierzbickiego i Wiktora Sokalskiego. Sokalski zazwyczaj dba o wyżywienie kolegów z plutonu zwiadu. Dzisiaj jednak poprosił go Roma Bryłko, który miał iść z Wierzbickim do parowozowni:
   - Witek, idź ty dzisiaj za mnie, ja wam tu ugotuję.
Zgrany, zżyty pluton, czemuż nie wyręczyć kolegi?
- Dobra.
Wierzbicki i Sokalski siedzą w parowozowni już więcej niż pół dnia... Już by zjedli. Co ten Roman tak się pieści? Zeźlił się Sokalski.
- Idę, poszukam go. Przyjdzie zdechnąć z głodu.
Poszedł. I on również długo nie wraca. Po kilku godzinach przychodzi poważny, bez chęci do żartów.
- Pochowałem Romana na placu koszarowym.
- Jak to?
- Poszedł z żarciem szukać nas. Nie mógł znaleźć. Opowiadał to kolega, który z nim był. W drodze powrotnej, już koło naszego domu, dostał od strzelca wyborowego. Nie ma Romana. Nie pomogła zamiana ze mną. Ech...".

Przypisy:
1 Księga Pochowanych Żołnierzy Polskich Poległych w II wojnie światowej. IV, żołnierze Wojska Polskiego na Wschodzie, A-M, Pruszków 1995, s. 89.
2 Hieronim Kroczyński, Kołobrzeska Księga Poległych, Wydawnictwo Kamera, Kołobrzeg 2005, s. 26.
3 Alojzy Sroga, Na Drodze stał Kołobrzeg, Wydawnictwo MON, Kołobrzeg, 1985, s. 400, 511-512.

Źródła:
Wg Kroczyńskiego: CAW III – 49/36 s.109.


Strona jest stale aktualizowana. Dokładamy wszelkich starań, aby dane w "Księdze poległych" były zgodne z dostępnymi źródłami.
Jeśli znalazłeś błąd, posiadasz dane lub zdjęcia dotyczące poległych żołnierzy w walkach o Kołobrzeg, napisz: kolobrzeg@muzeum.kolobrzeg.pl.

Administratorem danych osobowych jest Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu www.muzeum.kolobrzeg.pl.
Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa..

Copyright © 2022-2024 Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wszelkie prawa zastrzeżone.