BUJEK Albert

BUJEK Albert

Data i miejsce urodzenia: Syn Jana1.

Stopień: Szeregowy w 12 pp.
Zgon: Podczas walk w Kołobrzegu został ciężko ranny i zmarł 17.03.1945 r., prawdopodobnie w szpitalu w Wałczu2.
Pochówek: Pochowany na Cmentarzu Wojennym w Wałczu. W rejestrze tej nekropolii nie ma nikogo o takim nazwisku.

Uwagi: Analiza żołnierzy pochowanych na Cmentarzu Wojennym w Wałczu pozwoliła na znalezienie żołnierza o nazwisku Albert Puryk. Zapisano przy nim: "Syn Jana, szeregowiec 12. pułku piechoty. Zmarł 17-III-1945 r. w rejonie Deutsch Krone (Wałcz)". Zgadza się imię ojca, jednostka wojskowa, a także data zgonu. W wysokim stopniu prawdopodobieństwa, Albert Bujek to pochowany w Wałczu żołnierz pod nazwiskiem Albert Puryk. Miejsce pochówku: kwatera VIII, rząd II, grób IX, tablica 943.

Przypisy:
1 Księga Pochowanych Żołnierzy Polskich Poległych w II wojnie światowej. IV, żołnierze Wojska Polskiego na Wschodzie, A-M, Pruszków 1995, s. 68.
2 Hieronim Kroczyński, Kołobrzeska Księga Poległych, Wydawnictwo Kamera, Kołobrzeg 2005, s. 26.
3 https://cmentarz-wojenny.pl/indeks-nazwisk. dostęp: 24.03.2024.

Źródła:
Wg Kroczyńskiego: CAW III – 59/9 poz. 227/1011.


Strona jest stale aktualizowana. Dokładamy wszelkich starań, aby dane w "Księdze poległych" były zgodne z dostępnymi źródłami.
Jeśli znalazłeś błąd, posiadasz dane lub zdjęcia dotyczące poległych żołnierzy w walkach o Kołobrzeg, napisz: kolobrzeg@muzeum.kolobrzeg.pl.

Administratorem danych osobowych jest Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu www.muzeum.kolobrzeg.pl.
Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa..

Copyright © 2022-2024 Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wszelkie prawa zastrzeżone.