Ekshumacje w Parku Jedności Narodowej

Ekshumacje w Parku Jedności Narodowej

W czerwcu 2016 roku rozpoczęły się prace ekshumacyjne na założonym w 1881 roku cmentarzu w Kołobrzegu na dawnym Maikuhle (Załęże). Objęły one swoim zasięgiem tereny cmentarne na obszarze, przez który m.in. miał przebiegać nowy płot dla terenu Marynarki Wojennej.

W związku z budową nowego ogrodzenia na terenie wojskowym w Kołobrzegu, okazało się, że w jego granicach znajduje się dawny główny cmentarz kołobrzeski, a obecnie pozostałości mogił, włączonych po 1945 roku w obszar wojskowy. Ponieważ obszar objęty planowanymi pracami budowlanymi znajdował się na terenie objętym ochroną konserwatorską, zapadła decyzja o konieczności przeprowadzenia prac ziemnych i likwidacji cmentarza. Ponieważ na Maikuhle, jak wynika z relacji, chowani byli w okresie marca 1945 roku także żołnierze niemieccy, próbowano zlokalizować takie mogiły, jednakże bezskutecznie.

Prace ekshumacyjne objęły 20 mogił. Byli to kołobrzeżanie pochowani na tym cmentarzu po 1881 roku.

Robert DziembaAdministratorem danych osobowych jest Fundacja „Historia Kołobrzegu - Pamięć i Tożsamość Miasta” z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 6711817046. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres fundacja@historiakolobrzegu.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa..

Copyright © 2022 Fundacja Historia Kołobrzegu, fundacja@historiakolobrzegu.pl, tel. 500 166 222. Wszelkie prawa zastrzeżone.