Żołnierze polscy na tle fortu i zniszczonej latarni morskiej

Żołnierze polscy na tle fortu i zniszczonej latarni morskiej

Poszukiwanie historii i nawiązywanie do niej na nowo ma sens. Opublikowane tu zdjęcie przedstawia polskich żołnierzy, którzy pozują na niemieckim dziale Flak 36 lub 37. Ilustracja prawdopodobnie nie była do tej pory nigdzie publikowana.

Zdjęcia przesłał dla Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu pan Gerard, za co składamy serdeczne podziękowania. Autor napisał, że nie jest w stanie ustalić, gdzie zdjęcia wykonano. My wiemy. Wkrótce opublikujemy kolejne ilustracje.

Na zaprezentowanej fotografii widzimy trzech żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego, pozujących fotografowi do działka ustawionego przy wejściu na falochron wschodni kołobrzeskiego portu. W tle widoczny jest uszkodzony Fort Ujście i znajdująca się na nim ruina latarni morskiej. Co ciekawe, na forcie nie widać śladu po maszcie, na którym podczas mszy na zakończenie walk o miasto wisiała polska flaga. Flagi są widoczne po lewej stronie (na barierce fortu). Na odwrocie fotografii zapisano, że powstała ona 20 marca 1945 roku.

Robert Dziemba

Administratorem danych osobowych jest Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu www.muzeum.kolobrzeg.pl.
Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa..

Copyright © 2022-2024 Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wszelkie prawa zastrzeżone.