Ślubowanie jungów Ligi Morskiej i Rzecznej 2017

Ślubowanie jungów Ligi Morskiej i Rzecznej 2017

Przy Pomniku Zaślubin Polski z Morzem w Kołobrzegu odbyło się uroczyste ślubowanie morzu złożone przez młodzież z kół Ligi Morskiej i Rzecznej.


Po raz osiemnasty młodzi jungowie złożyli ślubowanie morzu w ramach obchodów Walk o Kołobrzeg i Zaślubin Polski z Morzem w marcu 1945 roku. Uroczystość ta odbyła się w obecności kombatantów, uczestników tamtych dni oraz zaproszonych gości, w tym zastępcy szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka, wicewojewody zachodniopomorskiego Marka Subocza oraz starosty Tomasza Tamborskiego.

W ślubowaniu, które miało bardzo patriotyczny charakter oraz  nawiązuje do tradycji związków Polski z morzem, wzięli udział jungowie ze szkolnych kół Ligii Morskiej i Rzecznej z: Kołobrzegu, Gościna, Gdańska, Gdyni, Łapy, Wyszkowa, Mścic, Tomaszowa Mazowieckiego, Sławy Śląskiej oraz Pucka. Młodzi jungowie po ślubowaniu udali się nad brzeg morza, aby uroczyście poprzez zanurzenie bander ligowych dokonać zaślubin z Bałtykiem.

Na zakończenie uroczystości, delegacje kombatantów oraz władz samorządowych złoży wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Zaślubin, a następnie udały się pod Pomnik Kmdr Stanisława Mieszkowskiego, by oddać hołd pierwszemu polskiemu kapitanowi Portu Kołobrzeg.

Administratorem danych osobowych jest Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu www.muzeum.kolobrzeg.pl.
Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa..

Copyright © 2022-2024 Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wszelkie prawa zastrzeżone.