BESPAŁKO Paweł

BESPAŁKO Paweł

Data i miejsce urodzenia: syn Bazylego, urodzony w 1919 roku we wsi Komarówka, powiat buczacki, województwo tarnopolskie (obecnie Ukraina)1.

Stopień: Chorąży w 8 pp.
Zgon: Poległ 15.03.1945 r. pod Kołobrzegiem.
Pochówek: Pierwotnie pochowany w Niekaninie (grób nr 112). Został ekshumowany 14.06.1948 r. (nr 435). Pochowano go na Cmentarzu Wojennym w Kołobrzegu, kwatera C, płyta 35.

Tak pisze o tym żołnierzu A. Sroga:
"Inny pluton z tejże kompanii fizylierów, chorążego Pawła Bespałki, ("krawiec, włościańskiego pochodzenia, 7 klas szkoły powszechnej w roku 1934, urodzony 1919 w Komarówce powiat Buczacz" - zapisano w księdze ewidencyjnej jego personalia, gdy jeszcze był podoficerem w tym samym pułku, nim otrzymał pierwszą oficerską gwiazdkę), przypadł na cmentarzu w pobliżu grabowego żywopłotu, jak to zauważył Marian Kołust, kapral, dowódca drużyny w jego plutonie. Trudno orzec, czy porucznik Ciupa, dowódca kompanii, znał aż tak dobrze znakomite charakterystyki bojowe chorążego Bespałki: "Dobrze wyszkolony, dobrze szkoli, fizycznie silny, mężny, zdyscyplinowany, trzeźwy, honorowy, ma mir u podwładnych", faktem jest, że ceni niedawno awansowanego sierżanta, dziś chorążego. Dał mu też trudny odcinek"2.

Przypisy:
1 Księga Pochowanych Żołnierzy Polskich Poległych w II wojnie światowej. IV, żołnierze Wojska Polskiego na Wschodzie, A-M, Pruszków 1995, s. 65.
2 Alojzy Sroga, Na Drodze stał Kołobrzeg, Wydawnictwo MON, Kołobrzeg, 1985, s. 228.

Źródła:
Wg Kroczyńskiego: CAW III – 96/54 s. 2.


Strona jest stale aktualizowana. Dokładamy wszelkich starań, aby dane w "Księdze poległych" były zgodne z dostępnymi źródłami.
Jeśli znalazłeś błąd, posiadasz dane lub zdjęcia dotyczące poległych żołnierzy w walkach o Kołobrzeg, napisz: kolobrzeg@muzeum.kolobrzeg.pl.

Administratorem danych osobowych jest Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu www.muzeum.kolobrzeg.pl.
Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa..

Copyright © 2022-2024 Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wszelkie prawa zastrzeżone.