Cmentarz Wojenny w Kołobrzegu zdewastowany

Cmentarz Wojenny w Kołobrzegu zdewastowany

W ostatnich miesiącach informowaliśmy o inwestycjach i pacach restauracyjnych na kołobrzeskiej nekropolii wojskowej. Tym razem, z przykrością informujemy o dewastacji.

17 płyt z emblematami Wojska Polskiego i Armii Czerwonej ukradli złodzieje z Cmentarza Wojennego w Kołobrzegu. Każda z nich wykonana była z mosiądzu. Niestety, to już drugie takie zdarzenie w ostatnich latach. W 2022 roku skradziono w ten sam sposób 10 płyt. Łącznie, nie ma już 27 emblematów. Złodzieje byli bardzo brutalni. Uderzali śrubokrętami w płyty, aby podważyć i wyrwać tablice, uszkadzając w ten sposób płyty nagrobne.

Ostatni raz na cmentarzu byłem w niedzielę 21 kwietnia ok. godz. 17.00. Wówczas jeszcze emblematy znajdowały się na płytach. W środę 24 kwietnia przed południem dewastacja została wykryta i zgłoszona policji. Gdyby ktoś widział gdzie podobne elementy na jakimś skupie złomu, proszę o kontakt.

Robert Dziemba


Administratorem danych osobowych jest Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu www.muzeum.kolobrzeg.pl.
Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa..

Copyright © 2022-2024 Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wszelkie prawa zastrzeżone.